معرفی کاربردهای کد QR

کاربرده های کد QR

کاربرد کد QR هر روز بیشتر از گذشته میشه و شما نمونه هایی از اونو روی جلد مجلات معتبر داخلی و در خیلی از سایتای اینترنتی می بینین. در مقاله ای با عنوان کد QR چیه، چگونگی ساخت این کدها، بازخوانی اونا و دلایل به کار گیری اونو بررسی کردیم. در این مقاله می خوایم کاربرده های جورواجور کد QR و تواناییای این رمزینه رو به شما معرفی کنیم.

کدهای QR توانایی ذخیره اطلاعات مختلفی رو در خود دارن که این اطلاعات به وسیله تلفنای همراه هوشمند و با به کار گیری برنامه های جانبی نصب شده روی اونا قابل رمز گشایی هستن. به کار گیری این توانایی موجب شده تا کاربرده های زیادی واسه کد QR ایجاد شه که در ادامه مهمترین اونا رو بررسی می کنیم.

یکی از مهمتری کاربرده های کد QR ذخیره اطلاعات تماس شماس. در این روش با اسکن این کد به وسیله تلفنای هوشمند اطلاعات تماس شما که میتونه شامل نام و نام خانوادگی، شماره تماس، نشانی، ایمیل، نشانی سایت و اطلاعات تکمیلی دیگه باشه، بازخوانی شده و کاربر قادر میشه تا مستقیما این اطلاعات رو در لیست تماس خود ذخیره کنه.

مهمترین کاربرد این نوع کد QR گذاشتن اون برروی کارت ویزیته. در این روش با اسکن کد از روی کارت ویزیت شما افراد خیلی راحت اطلاعات تماس شما رو ذخیره کرده و احتیاجی به نوشتن مستقیم اون در گوشی خود ندارن.

معرفی یه اتفاق

شما می تونین نمایشگاهی هنری و یا جشن عروسی خود رو به وسیله کد QR به بقیه معرفی کنین. در این حالت اطلاعاتی مانند عنوان اتفاق، توضیحات، تاریخ شروع و پایان، زمان برگزاری و محل برگزاری مراسم روی کد QR ذخیره می شه. این روش واسه استفاده در تراکتای تبلیغاتی و معرفی استارت آپا بسیار مناسبه.

نشانی ایمیل یا شماره تماس

این کد که بسیار ساده و کم حجم میشه تنها شامل نشانی ایمیل یا شماره تماس شما میشه و کاربر با اسکن اون ایمیل شما رو در گوشی موبایل خود مشاهده می کنه. ممکنه در مقایسه با بقیه کاربرده های کد QR این روش بنظر بی مصرف برسه و استفاده اطلاعات کامل تماس باحال تر باشه، ولی در بسیاری موارد شما بهتر می دونین فقط از راه ایمیل با مشتریان خود در رابطه باشین و گذاشتن بقیه اطلاعات تنها موجب پریشونی و گیجی افراد می شه.

موبایل

موقعیت جغرافیایی در کد QR

به کار گیری کد QR واسه نمایش یه موقعیت جغرافیایی خاص روی نقشه های گوگل روش مناسبی واسه معرفی نشانی شرکت شما یا محل برگزاری همایش هاس. با اسکن این کد به وسیله افراد و در صورت اتصال به اینترنت، مستقیما به نقشه های گوگل و محل مورد نظر شما راهنمایی می شه. تصویر سمت راست در عکس اول همین مقاله یه نمونه کاربرد QR واسه تعیین موقعیت جغرافیاییه که با معرفی طول و عرض جغرافیایی محل دقیق مورد نظر شما رو تعیین میکنه.

فرستادن پیام کوتاه با کدهای QR

یکی از جذاب ترین کاربرده های کد QR فرستادن پیام کوتاه از گوشی موبایل افراده. این کد شامل شماره مورد نظر شما و متن پیام میشه که با اسکن اون به وسیله افراد یه پیام کوتاه واسه ارسال به شماره و با متن مورد نظر شما روی تلفن بوجو میاد که با تایید کاربر فرستاده میشه.

یه نمونه مناسب واسه به کار گیری کد QR جهت فرستادن پیام کوتاه، در سایت رالی هواداران فوتبال که تازگیا به وسیله سایت ما طراحی شده میشه دید. در این سایت کاربران با فرستادن اس ام اس به شماره های مشخصی علاوه بر پشتیبانی از تیم محبوب خود در قرعه کشیای هفتگی اون شرکت دارن.

کدهای QR استفاده شده در این سایت از نسل جدید کیوآر بوده و به طور کامل اختصاصی طراحی شدن. درصورتیکه با سیستم کاری رالی هوادران آشنایی ندارین لطفا این کدها رو اسکن نکنین!

به کار گیری کد QR جهت نمایش یه متن یا پاراگراف درهای بسیاری رو واسه شما، در جهت کاربرد خلاقانه از اون باز می کنه. مثلا تو یه بازی فکری از کدهای QR واسه نمایش راهنماییا و کمکای جانبی به کاربر استفاده شده بود.

کیو آرهای متنی معمولا میتونن تا ۱۹۰۰ کاراکتر فارسی و یا ۷۰۰۰ کاراکتر عددی رو در خود ذخیره کنن.

اطلاعات و تنظیمات شبکه Wifi

یکی از خدمات عادی رستورانا و کافی شاپا ارائه اینترنت رایگان در محیط داخلی خوده. در این روش با اسکن کد QR به وسیله کاربر، همه تنظیمات شبکه Wifi شما شامل رمز عبور اون به شکل خودکار روی گوشی موبایل انجام شده و افراد میتونن خیلی راحت به شبکه داخلی شما وصل شن. شما می تونین با استفاده کد QR در منو رستوران یا کافی شاپ، مشتریان خود رو حیرت زده کنین.

برگشت به نشانی صفحه اینترنتی

پر استفاده ترین و اولین کاربرد کد QR برگشت به یه نشانی اینترنتی مشخصه. واسه استفاده درست از اون، کاربر باید به شبکه اینترنت دسترسی داشته باشه تا با اسکن کد شما به نشانی از پیش تعیین شده در اون راهنمایی شه. این نشانی میتونه سایت شما یا صفحه شما در یکی از شبکه های اجتماعی و یا هر نشانی دیگری در اینترنت باشه. در انتهای همین مقاله یه نمونه کد واسه برگشت به صفحه اینترنتی قرار داده شده.

یکی از روشای خلاقانه در کاربرد کد QR به عنوان برگشت به نشانی اینترنتی، تعریف یه نشانی کوتاه مشخص و همیشگی در کده. با این روش شما می تونین حتی پس از چاپ این کدها نشانی ارجاعی رو تغییر بدین. تنها کاری که باید انجام بدین ریدایرکت کردن نشانی کوتاه به نشانی مورد نظر خوده. هم اینکه با نصب یه سیستم آمارگیر ساده روی این نشانی تعداد ورودی صفحه از راه کد QR رو هم محاسبه می کنین.

تموم روشای گفته شده در این مقاله کاربرده های عادی کد QR هستن. شما می تونین با به کار گیری خلاقیت و متناسب با نیاز خود، کاربرده های مختلفی واسه هر کدوم از روشای گفته شده بسازین.

خلاقیت

شما الان از کدهای QR در سایت یا تجارت خود بهره میبرین؟ تا الان تجربه به کار گیری این کدها با گوشی همراه خود و دسترسی سریع تر به اطلاعات رو داشتین؟ تجربیات خود رو با و خوانندگان سایت از راه بخش نظرات همین مقاله به اشتراک بذارین.

About the author